Makaleler

Gebelikte Egzersiz

Egzersiz esnasında gebenin maksimum kalp hızı dakikada 140 atımın altında kalmalıdır. Genellikle en faydalı olduğu düşünülen aktiviteler, yürüme, egzersiz bisikleti ve yüzme gibi fazla zorlanmadan yapılabilenlerdir. Özellikle yüzme çok faydalı bir spor olarak kabul edilmektedir.

 

Bazı otoriteler gebelerde egzersizin uterus kasılmalarına sebep olarak erken doğumlara yolaçtığını iddia etmektedir. Yine egzersizin daha küçük bebeklere yol açtığını iddia edenler vardır. Ancak genel kanaat gebelikte ılımlı bir fiziksel aktivitenin anne ve bebek sağlığı için oldukça olumlu olduğu yönündedir.

 

Gebelere; kendini iyi hissettirme, ruh sağlığı, özgüveni sağlamak açısından fiziksel aktivite çok önemlidir. Ayrıca duruşu düzeltmek, kondisyonu artırmak, gergin kasları uzatmak, solunum, dolaşım ve boşaltım sistemlerinin iyi çalışması, zayıf kaslar kuvvetlendirmek, kilo almayı kontrol etmek, varisleri önlemek, bel ağrısını azaltmak amacıyla egzersiz yaptırılmalıdır.

 

Pelvik taban kasları (levator ani, ürogenital diyafram, pelvik çıkış kasları gibi) pelvik organları destekler, barsak ve mesane fonksiyonlarının kontrolüne yardım eder. Bu kaslar istemli kontrol altında olmalarına rağmen, sıklıkla bir çok kadında zayıf kalır. Böyle bir kas güçsüzlüğü sonucunda, gebe uterusu destekleme özelliği azalabilir, genital prolapsus (cinsel organların sarkması) ve stres inkontinansı (idrar kaçırma) gelişebilir. Epizyotomi sonrası iyileşme hızı yavaşlayabilir, doğumun ikinci fazında perineal tabanın aktif olarak gevşeme yeteneği azalabilir.

 

Kegel egzersizlerini uygulamak gebe kadına bir çok şekilde fayda sağlar. Gün içinde 5 ayrı zamanda, 5’er saniye süreyle, 5 kez, pelvik taban kaslarını kasma şeklinde yapılır. Levator ani kasının (özellikle pubokoksigeal kısmının) kasılması, kasın farkedilmesini sağlar, tonusu artırır, pelvik organ desteğini düzeltir, stres inkontinansını önler, seksüel canlılığı ve tatmini artırır, venöz dönüşü artırarak hemoroidleri ve vulvar varis semptomlarını iyileştirir. Bir çok kadın pubokoksigeal kasını istemli kontrol edebildiğini bilmez. Stres inkontinanslı kadınların %30’unun bu kasın istemli yapısının farkında olmadıkları bulunmuştur.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.