SIRT AĞRILI HASTALARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Sırt ağrısının çok çeşitli nedenleri vardır. Aşağıda ifade edilen hastalıklar kas iskelet sistemine ait olan hastalar için önerilmiştir.

1-Sırt bölgesinin iyileşmesi için bozuk ise postürümüzün düzeltilmesi gerekir. Özellikle masa başı çalışanlar sırtlarındaki kamburluğun tersine dik durmaya dikkat etmeli ergonomik çalışma mekanı oluşturması gerekir

2-Sırt kas ve tendonlar soğuk nem faktörlerine duyarlı olduğu için sıcak tutacak terlemeyi engelleyici giysiler tercih edilmelidir.

3-Sırt bölgesine ehil olmayan kişilerce uygulanan masaj, kupa ve çekme gibi yöntemler uygulanmamalıdır. Aksi halde kas spazmı oluşur ve ağrılar şiddetlenebilir.

4-Ayakta durma, yürüyüş yapma, egzersiz uygulama veya spor yapmak fizik tedavi uygularken yapılmamalıdır. Fizik tedavi bitiminde egzersizler size verilecektir.

5-Ağır taşıma, yukarıya uzanma gibi hareketler yapılmamalı mümkün olduğu kadar dinlenmelidir. Hafif kısa mesafe yürüyüşler yapılabilir.

6-Uygun bir yatak ve yatakta uygun bir postür tedavi için muhakkak dikkat edilmesi gereken hususlardandır.
7-Çok ağrılı durumlarda sıcak su torbaları havluya sarılarak ağrılı sırt bölgesine 15 dakika kadar uygulanabilir.

8-Araç kullanmaktan kaçınılması uygun bir davranıştır.

9-Fizik tedavi sonrası sırtüstü yüzme sırt kaslarını güçlendireceği için önerilir.

10-Hapşurma, öksürme ve ıkınmada sırt fıtık ağrıları şiddetlenebilir. Karından elimizle destek alarak basınç dengelenmeye çalışılmalıdır.