Makaleler

Ayak Bileği Burkulmaları

Ayak bileği burkulmaları; ayak bileği eklemlerini bir arada tutan bir veya birden fazla bağın zorlanması ya da kısmen yırtılması sonucu olur.

Ayak bileğindeki burkulmalar sonucu ayak bileğindeki eklemlerini bir arada tutan bağların birinde veya bir kaçında zorlanmalar, yırtılmalar hatta kopmalar olabilir. Ayak bileği burkulmaların çoğu ayak bileğinin içe doğru dönmesiyle oluşur ve bu durumda ayak bileğinin dış tarafındaki bağlar ( ligamentler ) etkilenir. Ayak burkulmaları hemen hemen herkesin başına gelen bir olaydır ve hastaların büyük çoğunluğu önemli bir problem olmadan iyileşir.

 

Nasıl teşhis edilir :

Ayak bileği burkulmalarında burkulma esnasında bir çıtırtı sesi, bir yırtılma hissi duyulur, üzerinde yürümekle ağrı olur. Ayak bileğinin dış yanında hafif bir şişlik olur ve 24 saat içinde o bölgede morarma olur.

Nasıl tedavi edilir :

Tedavide ayak bileğindeki şişlik izlenmeli eklem iyileşinceye kadar korunmalıdır. Tedavide ilk yapılması gereken buz uygulanmasıdır. Bir naylon poşete konulan buzlar ince bir havluyla zedelenen bölgeye günde 3-4 defa 10-20 dakika süreyle uygulanır. Eklem ilk 1-2 gün içinde tam dinlendirilmelidir. Bunun için hasta tarafa bir baston alınabilir. Ayrıca bu bölgeye bir bandaj veya ayak bileğinden de sıkıca bandajlanmalıdır. Bunun için havalı splintlerde kullanılabilir. Burkulan ayak bileği yükseltilmelidir. (Buz, istirahat, bandaj, yükseltme, BEBY )

 

Tedavide bundan sonraki aşama ise ayak bileğinin aşırı hareketleri önleyerek daha sonraki burkulmalardan korumaktır. Bunun için bandaj, splint, ya da braceler kullanılabilir.

 

Uzun süren bazı lezyonların tamamen iyileşmesi için fizik tedavi, hatta tendon kapmalarında cerrahi müdahale gerekebilir. Ayak bileği incinmesi geçiren kişi bir sporcu ise iyi bir rehabilitasyon programı yapılmalıdır. Eğer bütün bu tedbirlere rağmen şişlik ve ağrı devam ediyor 8-10 günde şikayetlerde azalma olmuyorsa durum ciddi olabilir. Bu durumda MR veya US la daha ileri bir değerlendirme yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.