Makaleler

Eklem Hibermobilitesi Sendromu

Eklemlerin olması gerekenden daha fazla hareket açıklığına sahip olması bir takım eklem sorunlarına yolaçar. Bu hastalığın tıptaki adı eklem hipermobilitesi sendromudur (HMS). Marfan sendromu, Ehlers- Danlas sendromu gibi hastalıklardan kaynaklanan eklem esnekliği bu konunun dışındadır.

HMS sık rastlanan ancak genellikle gözden kaçan bir hastalıktır. Bu hastaların bel, diz, dirsek, el bileği ve parmak eklemleri aynı yaş ve cinsten olan akranlarına göre daha esnektir, hareket açıklığı daha fazladır. HMS her zaman ağrıya yol açmaz. Toplumun %5-10 kadarında eklem hipermobilitesi vardır. Ancak kadınların %3.25, erkeklerin ise %0,6 kadarında eklem esnekliğine bağlı semptomlar ( belirtiler ve şikayetler) vardır.

 

Hipermobilite sendromu kalıtsal etkenlere bağlı olabildiği gibi jimnastik, bale, gibi sporlarla ilgilenenlerde de sık görülür. Ayrıca gebelik, akromegali ( büyüme hormonu fazlalığı ), hiperparatiroidizm, kronik alkolizm gibi sebeplere de bağlı olabilir.

Belirtileri nelerdir?

HMS semptom yönünden oldukça zengin bir hastalıktır. Eklem ağrıları, kas ağrıları, diz ağrıları, eklemlerde şişkinlikler, çıkıklar, yumuşak doku romatizmaları (epikondilit, kapsülit, plantar fasiit, karpal tünel sendromu, ligamentit, tendinit), çene eklemlerinde ağrı ve krepitasyonlar (sesler), erken artroz (kireçlenme), bel ağrısı, bel fıtığı, spinal stenoz sık rastlanan şikayetlerdir.

 

Ayrıca bu hastalarda deri esnekliği, mitral kapak prolapsusu (çarpıntı yapar), rahim, mesane ve rektum sarkmaları, idrar kaçırma, varisler sık görülür. Ayrıca bu hastalarda çok küçük çarpmalar bile deride morarmalara (ekimozlara) yol açabilir.

 

HMS okul çağındaki çocuklarda -özellikle kız çocuklarında- sık görülür. Bu hastalık birçok romatizmal hastalıkla karıştırılabilir.

Nasıl teşhis edilir?

Bu hastalar öne eğildiklerinde el bileklerini yere rahatça değdirebilirler, diz ve dirseklerinde 10 derece hiperekstansiyon (geriye bükülme) vardır, baş parmaklarını ön kollarına değdirebilirler, serçe parmaklarını 90 derece kadar ekstansiyona getirebilirler.

Nasıl tedavi edilir?

HMS nun ideal bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkta eklemleri aşırı zorlanmalardan koruma, yarışmalı sporlardan kaçınma, eklem çevresindeki kasların güçlendirilmesine yönelik egzersizler tedavinin esasını oluşturur.

Ayrıca ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler, lokal lezyonların tedasinde kortikosteroidle birlikte lokalanestezik enjeksiyonları gerekebilir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.