Makaleler

Faset Sendromu

Üst ve alttaki omurların birlikteliğini sağlayan faset eklemler önemli bir ağrı kaynağıdır. Faset eklemlerinin geniş bir sinir innervasyonu vardır. Her bir faset üstteki ve alttaki fasete giden medial daldan innervasyon alır.

Faset sendromunda belde paravertebral bölgeye, kalçalara yayılan bölgesel bir ağrı vardır. Ağrı hareketle özellikle arkaya doğru kaykılma ile artar. Faset eklem üzerine bastırıldığı zaman hassasiyet vardır. Sinir disfonksiyonu yoktur.Görüntüleme yöntemleri ile fasetlerdeki dejeneratif değişiklikler gösterilebilir.

 

Faset sendromunun kesin tanısının konulabilmesi için klinik muayene çoğu kez yeterli değildir. Kesin teşhis faset eklem ya da faset sinirine lokal anestetik enjeksiyonu ile konur.

Konservatif tedaviye cevap vermeyen hastalarda faset eklem blokları, faset sinire dal veren medial sinirin radyofrekans ile termokoagülasyonu sık uygulanan yöntemlerdir.

FASET EKLEM ENJEKSİYONLARI

Faset sendromu bel agrilari içerisinde degerlendirilmesi gereken önemli bir sendrom olarak karşımıza çıkar. Faset sendromu tanisi konulmasinda faset eklem enjeksiyonlarinin özel bir önemi vardir. Faset eklem blokaji 1979’da Bogduk ve Long tarafindan ileri sürülmüstür. Faset sendromu, rekürran disk sendromu ve daha basit yöntemlere cevap vermeyen mekanik kökenli bel agrilarinda kullanilabilir. Diagnostik olarak floroskopi altinda faset eklem içine 2cc % 1 lidokain ya da steroid karisimi ile birlikte verilmektedir. Lomber faset blok komplikasyonlari, agrida geçici artis, intervertebral foramenden geçerek baska bölgeye enjeksiyon olarak siralanabilir.

 

Faset eklem bloklarinda basari orani % 17-83 arasinda degismektedir. Bu konuda hala randomize kontrollü çalismalara gereksinim vardir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.