Makaleler

Fizik Tedavilerinde Kullanılan Bazı Cihazlar

Çesitli hastaliklarin tedavisinde kullanilan fizik tedavi ajanlarindan bazilari sunlardir:

 

TENS: Elektrotlar yardimiyla agrili bölgeye ve belirli bir sinirin besledigi alana verilen özel bir elektrik akimidir. Çesitli tipleri vardir. Bu yöntem genellikle günde 30-60 dakika ve 10-15 seans kadar uygulanir. Vücut içinde salgilanan morfin benzeri bir hormonu arttirarak etki gösterdigi gösterilmistir. <7p>

Elektrotlar yardimiyla agrili bölgeye ve belirli bir sinirin besledigi alana verilen özel bir elektrik akimidir. Çesitli tipleri vardir. Bu yöntem genellikle günde 30-60 dakika ve 10-15 seans kadar uygulanir. Vücut içinde salgilanan morfin benzeri bir hormonu arttirarak etki gösterdigi gösterilmistir. <7p>

ULTRASOUND: Vücut dokularina yüksek frekansli ses dalgalari gönderilerek derin dokularda isi artisi saglar bu yolla o bölgedeki damarlarda genisleme, dolayisiyla beslenmeyi ve iyilesmeyi hizlandirir. 3-10 dakika arasinda uygulanir.

Vücut dokularina yüksek frekansli ses dalgalari gönderilerek derin dokularda isi artisi saglar bu yolla o bölgedeki damarlarda genisleme, dolayisiyla beslenmeyi ve iyilesmeyi hizlandirir. 3-10 dakika arasinda uygulanir.

SICAK PAKETLER (HOT PACK): Içine silikat jeli doldurulmus plastik ya da su sizdirmaz kumas torbalardir.Daha yüzeyel dokularin isinmasini saglar. Bu yolla agrinin kontrol edilmesinde yardimcidir. Uygulama 10-30 dakika arasindadir.

Içine silikat jeli doldurulmus plastik ya da su sizdirmaz kumas torbalardir.Daha yüzeyel dokularin isinmasini saglar. Bu yolla agrinin kontrol edilmesinde yardimcidir. Uygulama 10-30 dakika arasindadir.

SOGUK PAKETLER (COLD PACK): Bazi hastaliklarda sicak yerine soguk uygulamalardan yararlanilir. Uygulama genellikle 5-15 dakika arasindadir.

Bazi hastaliklarda sicak yerine soguk uygulamalardan yararlanilir. Uygulama genellikle 5-15 dakika arasindadir.

INFRARUJ (KIZILÖTESI): Kizilötesi isinlar, agriyi azaltmak, yüzeyel isi artisi ve kas gevsemesini saglamak amaciyla kullanilir. Uygulama süresi 10-15 dakika kadardir.

Kizilötesi isinlar, agriyi azaltmak, yüzeyel isi artisi ve kas gevsemesini saglamak amaciyla kullanilir. Uygulama süresi 10-15 dakika kadardir.

MIKRODALGA DIATERMI: Bir çesit elektromagnetik dalga kullanilarak yapilan fizik tedavi metodudur.

Bir çesit elektromagnetik dalga kullanilarak yapilan fizik tedavi metodudur.

LASER: Çesitli vücut bölgelerinde, agriyi artiran belirli spazm alanlarina, uygulanir.

Çesitli vücut bölgelerinde, agriyi artiran belirli spazm alanlarina, uygulanir.

TRAKSIYON: Özel bir alet yardimiyla omurlari birbirinden uzaklastirma yöntemidir.Traksiyon uygulamalarinda çekim süresi ve çekim kuvveti her hastaya göre özel olarak belirlenir. Yatar ya da oturur pozisyonda çekim uygulanir, sürekli ya da aralikli çekim yapilabilir.

Özel bir alet yardimiyla omurlari birbirinden uzaklastirma yöntemidir.Traksiyon uygulamalarinda çekim süresi ve çekim kuvveti her hastaya göre özel olarak belirlenir. Yatar ya da oturur pozisyonda çekim uygulanir, sürekli ya da aralikli çekim yapilabilir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.