Makaleler

Osteoporoz Riskini Azaltmak İçin

SİGARAYI BIRAKIN
AŞIRI ALKOL ALMAYIN

AŞIRI KAHVE İÇMEYİN
DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN
KALSİYUM ALIMINIZI ARTIRIN
DİYETİNİZDEKİ D VİTAMİNİ MİKTARINI ARTIRIN
Sigarayı bırakın…

Sigarayı bırakırsanız, kalbiniz, akciğerleriniz ve kan dolaşımınız yanında kemikleriniz de bundan çok yarar görecektir.

Aşırı içki içmeyin…

Alkolün az miktarı size zarar vermeyebilir ancak düzenli alkol kullanmanız halinde osteoporoz riskinizi artırabilirsiniz. İçmekte olduğunuz alkol miktarını azaltmanız gerekip gerekmediği konusunda hekiminiz size tavsiyelerde bulunabilir.

Aşırı kahve içmeyin…

Fazla miktarda alınan kafein de kemikleriniz için zararlıdır. Özellikle kahve ile aldığınız kafein miktarını azaltmak, osteoporoz riskini azaltmak adına önemli bir adımdır.

Düzenli egzersiz yapın…

Düzenli egzersiz kemikleriniz, dengeniz ve koordinasyonunuz için çok iyidir. Düzenli egzersiz, kemikleriniz yanında, genel sağlığınız ve kendinizi iyi hissetmeniz açısından da yararlıdır. Dengenizi sağlamanıza ve koordinasyonunuza yardımcı olarak düşme riskinizi de azaltır. Bu, özellikle osteoporozunuz varsa çok önemlidir, düşme riskiniz azalınca kemiklerinizin kırılma riski de azalır. Yapacağınız egzersizleri kesinlikle bir uzmana danışın.

 

Yarar görmek için aşırı ve ağır egzersizler yapmanıza gerek yoktur. Önemli olan, egzersizi düzenli olarak hergün yapmanızdır. Örneğin, hergün yarım saat tempolu bir yürüyüş kemikleriniz için çok faydalı olacaktır.

Kalsiyum

Yediklerinizle aldığınız kalsiyum miktarı özellikle önemlidir. Çok az kalsiyum alıyor olmanız kemiklerinizi güçlü kılmak için ihtiyaçları olan gerekli mineralden mahrum bırakmanız anlamına gelir. Gıdalarla yeterli kalsiyum alınması sağlıklı kemiklere sahip olabilmeniz için zorunludur.

 

İnsanlara yaşamları boyunca farklı zamanlarda farklı miktarda kalsiyum gereklidir. Aşağıda önerilen gereksinimler ile gıdalar ve kalsiyum miktarları tablolarını karşılaştırarak sizin ve ailenizin bu konudaki durumunu değerlendiriniz.

Düşme ihtimalinizi azaltın

Osteoporozunuz varsa kemikleriniz normale göre çok daha kolay kırılabilir. Osteoporozu olanlarda kemik kırılmalarının en sık rastlanan nedeni hafif bir düşmedir. Düşme ihtimalinizi azaltmak için yapabileceğiniz her şeyi yapm

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.