Makaleler

Reflex Sempatik Distrofi Sendromu

KBAS kol yada bacağa gelen bir travma sonucu el ve ayak gibi bölgelerde şiddetli yanıcı ağrı olmasıdır. Ağrı o kadar şiddetlidir ki hasta etkilenmiş ekstremitesini bir yere dokundurmaktan bile çekinebilir. Cerrahi müdaheleler, kalp krizi, inme ve bazı hastalıklar da KBAS a sebep olabilir.

 

KBAS’ da ağrı çok şiddetlidir ve ağrıya sebep olan travmatik olay çoğu zaman iyileşmiştir. Etkilenmiş ekstremite şiştir deri kuru ve incelmiştir.

 

En küçük ısı değişiklikleri ve küçük dokunmalar şiddetli ağrıya yol açar. Hastalığın ileri dönemlerinde parmak eklemlerinde tutukluk olur.

Nasıl teşhis edilir?

Hastanın görünümü ve şiddetli ağrı kolayca teşhis koydurucudur. Röntgen filmlerinde lokalize bir osteoporoz ( kemik erimesi) görülür.

KBAS de tedavi nasıldır?

KBAS de en önemli faktör tedaviye olabildiğince erken başlamaktır.

 

Kas gevşeticiler, antiromatizmal ilaçlar, kortikosteroidler, antidepresan ilaçlar, analjezikler, kalsitonin ve lökotrien inhibitörleri…. birlikte veya tek tek en sık kullanılan ilaçlardır.

 

Egzersizle kombine edilen fizik tedavi uygulamaları ilaç tedavisine ilave edilmelidir. Erken dönemlerde sempatik blokaj hastalığı tedavi edebilir ancak hipertansiyon açısından dikkatli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.