Makaleler

TOTAL DİZ PROTEZİ SONRASI REHABİLİTASYON UYGULAMALARIMIZ

N.ÖZARAS, Z.GÜVEN, A.KAPTAN, A.TANRIKUT, Ö.KAYHAN
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı,İstanbul.

Total diz protezi cerrahisi geçiren hastalarda özellikle erken dönemde rehabilitasyon süreci, cerrahinin başarı ve hastanın memnuniyetini belirleyen en önemli faktördür. Protez rehabilitasyonunda amaçlar hastanın en kısa sürede ağrısız ambülasyonunun sağlanması, optimal eklem hareket açıklığının kazanılması ve fonksiyonel bağımsızlık olarak belirlenmiştir.
Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nda geçtiğimiz iki yıl içinde diz protezi uygulanan ve ortopedik rehabilitasyon ünitemizde izlenen hastaların profili ve rehabilitasyon sürecinin anahatları sunulmaktadır.Toplam 31 adet hasta programa dahil edilmiştir.

Bu olguların 28’i kadın, 3’ü erkek  olup, ortalama yaş 64,8 ( 49-86). Operasyon nedeni 4 olguda romatoid artriti 28’inde ise dejeneratif artrittir. Rehabilitasyona başlama günü ortalama 5 (1-14) olup, hastane içi rehabilitasyon süresi 36 ( 23-51 ) gündür.Olguların 5 adedinde komplikasyonlar ortaya çıkmıştır. Bunlar 3 olguda enfeksiyon, 2 olguda ekstansiyon yönünde limitasyondur. Rehabilitasyonun üçüncü haftası sonunda ortalama aktif diz fleksiyonu 83 derece, ekstansiyon limitasyonu – 5.5 derece, sekizinci hafta sonunda ise aktif diz fleksiyonu 105 derece, ekstansiyon limitasyonu -3.2 derece olarak bulunmuştur.

Sekizinci hafta sonunda hastaların ikisi yürüteçle, ikisi çift koltuk değneği ile, üçü baston kullanmakta olup, geri kalan 24 hasta yardımcı yürüme cihazına gereksinim duymadan ambüle olmuştur. Yine sekizinci hafta sonunda 26 hastada ev dışı bağımsız ambülasyon mümkün olmuştur. Operasyonun üzerinden en az 1 yıl geçmiş bulunan 18 hastanın 16’sı geçirmiş oldukları operasyondan memnun olduğunu, geri kalan 2’si ise memnun olmadıklarını ifade etmişlerdir.
Rehabilitasyon süreci genelde başarılı olarak değerlendirilmekte ve erken ambülasyon, sürekli pasif hareket cihaz kullanımı ve güçlü ekip işbirliğinin bunu etkileyen faktörler olduğu düşünülmektedir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.